Ana Sayfa > Haberler ve Etkinlikler > Haberler > Haber

Yabancı Turistlerin gözünden İstanbul

27.6.2013

 

 YABANCI TURiSTLERiN GÖZÜNDEN iSTANBUL

Beş yıldızlı otellerde turistlere danışmanlık veren ‘konsiyerj birimleri’, bir çatı altında toplandı. ‘Les Clefs d’or’ adlı kuruluşun Türkiye başkanı ve Swissotel The Bosphorus Istanbul Konsiyerj Şefi Adnan Öner, yabancıların gözünden İstanbul’u anlattı.

 

“Muhteşem bir şehirde yaşıyoruz. Turizm, ülkemiz için çok önemli bir kaynak. Ünlü otel ve restoranlar İstanbul’da yer bulmak için büyük çaba sarf ediyor. Her İstanbullu bu kaynağın önemini fark etmeli, turizme destek vermeli, şehrini korumalı. Turistleri mutsuz etmek, ülke ekonomisine zarar veriyor. En büyük dileğimiz, hakkımız olan dünyanın bir numaralı şehri unvanına yakın bir süreçte ulaşabilmektir.”

Konsiyerj hizmetlerinin turistlerle ilişkiler açısından önemi nedir?
Misafirlerimiz otele geldiklerinde ‘altın anahtarlı’ bir konsiyerj gördüklerinde içleri rahat ediyor. Konaklamaları boyunca en çok zaman geçirdikleri, görüştükleri kişilerdir konsiyerjler.

 İstanbul’a gelen turistlerden ne tür yorumlar alıyorsunuz?
Özellikle son yıllarda artarak süregelen bir beğeni merkezi oldu. Dünyada görülmesi gereken şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tarihi, kültürü ve doğasıyla müthiş bir şehir. Son yıllarda hemen hemen bütün ünlü zincir otel ve restoranların İstanbul’a gelmesi de bunun en büyük kanıtı.

 Turistlerden en sık duyduğunuz şikayetler nedir?
Trafik, taksiler ve THY call center. Akşam trafiğinde alandan otele yaklaşık 2 saatte gelen bir misafirimizin daha ilk andan gözü korkuyor. Bir yerden bir yere araçla gitmeye çekiniyorlar. Boğaz hattında yolculuk edecek misafirlerimizi trafikten kurtarmak amacıyla deniz taksi ya da özel teknelerle ulaşım imkanı sağlıyoruz. Maalesef özellikle Sultanahmet, Kapalıçarşı ve Taksim’den taksiyle otellerimize gelmek isteyenler büyük sıkıntı yaşıyor.

 Ne gibi?
Normalde 20-25 TL tutan mesafe için 50 TL ve üzeri rakamlar talep edilebiliyor. Bu taksiler otel görevlilerimizin kapıda taksimetreleri kontrol ettiklerini bildiklerinden, misafirlerimizi otelin önüne kadar getirmek yerine, aracın bozulması gibi bahanelerle otelin uzağında bırakıyorlar. Bazen 50 TL verenlerin parası değiştirilerek 5 TL vermiş gibi gösteriliyor ve ikinci kez ücret talep ediliyor. THY call center’la da sorun yaşıyoruz. İlgili kişiye zor ulaşmak, ulaştığımızda hızlı ve iyi hizmet alamamak, çalışanların bilgisizliği, bizlerin ve misafirlerimizin yaşadığı en büyük sıkıntılardan. 


 En çok duyduğunuz beğeniler nedir?
İstanbul genel olarak her şeyiyle etkileyici bir şehir. Tarih, doğal güzellik, iklim, misafirperverlik, gastronomik zenginlik, alışveriş imkanları, fiyatların uygunluğu, otellerimizin servis kalitesinin ileri düzeyde olması, karmaşamız bile hoşlarına gidiyor.

 Peki ya İstanbullular için ne söylüyorlar? 
Yardımsever, cana yakın, misafirperver gibi genellikle olumlu izlenimler var. Oteller ve turistik tesisler dışında rastladıkları kişilerden lisan bilmeyenlerin dahi yardımcı olmak için çırpınmaları olumlu etki bırakıyor.

 Hâlâ ‘Türk misafirperverliği’ var mı?
Kesinlikle var, hiç eksilmedi. Belki de artarak devam ediyor. Ancak bunu özellikle otel ve restoran gibi turistik tesislerimizde standart altına alamamamız, marka haline getiremememiz büyük eksiklik.

Konsiyerj nedir?

Genellikle beş yıldızlı otellere, konaklamaya gelen misafirlerin her türlü soru ve ihtiyacına cevap vermek amacıyla oluşmuş bir birim. İstanbul’a gelen turistlerin şehri en iyi şekilde tanımalarını sağlamak, konsiyerj  biriminin görev alanına  giriyor.

 

EN ÇOK NEYi MERAK EDiYORLAR?

Tarihi eserler

Öncelikle Tarihi Yarımada’da yer alan Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Arkeoloji Müzesi, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Kariye Müzesi, Sultanahmet ve Süleymaniye Camii’yle farklı kiliseler ve sinagogları merak ediyorlar. Tarihi hamamlar, Kız Kulesi, Galata Kulesi gibi yapılar, Boğaz şeridindeki yalılar... Örneğin Karaköy’de, çok dar bir alanda, camii, Yahudi Müzesi ve sinagog, Süryani kilisesi, Rus kilisesi ve Türk Ortodoks kilisesi var. Dünyanın hangi şehrinde böyle bir zenginlik görülebilir?

Sanat merkezleri

İstanbul Modern, SSM, Pera, Rahmi Koç gibi modern müzeler, sayıları giderek artan sanat galerileri ve müzayede evleri şehrimize zenginlik katan diğer önemli mekânlar.

Restoranlar

İstanbul bu konuda da müthiş zenginliğe sahip. Misafirlerimizin taleplerine uygun birçok restoran var. Türk, İtalyan, Fransız, Japon, Çin, Hint ve Thai restoranları bunlardan bazıları.

Yemekler

İlk talep, Türk mutfağına. Ancak Türk mutfağı da kendi içinde ayrılıyor: Kebap, balık, geleneksel ya da modern Türk mutfağı, Osmanlı mutfağı... Bunların yanında iskender kebap ve Hatay mutfağı da özellikle Körfez ülke misafirleri tarafından ilgi görüyor. Bunun dışında tercihi olanlara farklı restoranları önerebiliyoruz.

Gece hayatı

 Özellikle yaz ayları muhteşem geçiyor. Boğaz’daki restoran ve kulüpler dünya standardının üzerinde hizmet veriyor. Buralarda yazın yer bulabilmek bizler için bile hayli zor. Teknelerle yapılan yemekli turlar büyük ilgi görüyor. Kış aylarında da yine birçok yerli ve yabancı restoran ve kulüpler, yurt dışındaki benzerlerini aratmıyor.

EN ÇOK...

Tanıdıkları Türk ünlüler

Mustafa Kemal Atatürk. Daha sonra muhteşem eserleriyle Mimar Sinan ve Mevlana. Günümüzdeki ünlülerden Tarkan. Ortadoğu’dan gelen misafirler tarafından en çok sorulansa, Kıvanç Tatlıtuğ.

Satın  aldıkları  ürünler

Listenin başında Türk lokumu ve baklava var. Bunları tekstil, deri ürünleri, halı ve seramik takip ediyor. Körfez ülkelerinden bir misafir bir kerede 3 ton lokum almıştı. Türk kahve makinesi ve kuruyemişe de yoğun talep var.

GEZi PARKI GÖSTERiLERi NASIL ETKiLEDi?

Başta olumluydu tepkiler. Eylemin amacını duyanlardan destekleyenlerin sayısı fazlaydı. Ancak uzaması ve belirsizliğin verdiği sıkıntı, misafirlerimizi ve otellerimizi etkiledi. Özellikle Taksim’deki doluluk oranlarında düşüş yaşadık. Oradaki misafirler çok zorlandı ve sonunda ayrıldılar. Taksim dışındaki otellerde kalanlar daha az etkilendi. Olaylar sebebiyle trafikte yaşanan sıkıntılar en büyük şikayet oldu. Her şeye rağmen İstanbul, yaralarını kolay sarabilen güçlü bir şehir.

 Neşe Mesutoğlu